HALA KRUPOWA I OKOLICE
Obszerne fragmenty poniższego tekstu pochodzą z "Wirtualnego Serwisu Górskiego".
Schronisko na Hali Krupowej znajduje się w Pasmie Babiogórskim - przy granicy Beskidu Żywieckiego i Makowskiego, pomiędzy Zawoją, Jordanowem i Zubrzycą, około 10 km na północny wschód od Babiej Góry. Dokładna lokalizacja schroniska przedstawiona została na mapce.
Hala Krupowa leży w Paśmie Policy, na przełęczy pomiędzy szczytem Policy, a Okrąglicą, w rejonie wygarbień Złotej Grapy i Łysiny. Pasmo Policy wznosi się między doliną Skawicy na północy, a doliną Skawy i Bystrej na południowym wschodzie oraz polską Orawą od południa. Grzbietem tego samego pasma biegnie odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego, który prowadzi z Beskidu Śląskiego w Bieszczady. U podnóża pasma leżą wsie: Zubrzyca Górna, Sidzina, Bystra Podhalańska, Osielec, Juszczyn, Skawica i Zawoja. Ze wszystkich tych miejscowości prowadzą na Halę Krupową szlaki turystyczne. Do każdej z tych miejscowości można dojechać autobusem, pociągiem lub samochodem. Najbliższy schronisku, niestrzeżony lecz dotychczas bezpieczny parking znajduje się w Sidzinie Wielkiej Polanie.
Pasmo Policy jest najdłuższym pasmem w grupie Babiej Góry: od Przełęczy Krowiarki (Przełęczy Lipnickiej) do Osielca w dolinie Skawy liczy około 20 km długości. Główny szczyt pasma Policy - Polica ma 1367 m wysokości. W paśmie tym wyróżnia się szereg pojedynczych wzniesień: Syhlec, Główniak, Kopisty, Okrąglicę, Urwanicę, Naroże i Cupel. W kierunku południowym wybiega od Policy krótki grzbiet z widokowym szczytem zwanym Czyrńcem (Syhlcem). Niemal całe pasmo zarośnięte jest przez lasy szpilkowe.
Hala Krupowa wraz ze szczycikami Złotej Grapy i Łysiny stanowi centralny punkt turystyczny w paśmie Policy. W rejonie Hali Krupowej znajdują się dwa źródła - jedno na południowym skłonie głównego grzbietu przy szlaku niebieskim z Hali Krupowej do Skawicy, drugie w południowym zworze Psiej Dolinki. Ze szczytu Złotej Grapy roztacza się rozległa panorama, a z Hali Krupowej doskonale widać Tatry. Na przełęczy znajduje się węzeł znakowanych szlaków turystycznych, które prowadzą stąd niemal we wszystkich kierunkach. Walory turystyczne tego regionu podnosi drewniane, prawdziwie górskie schronisko PTTK.

Chmury nad Krupową; fot. Eta Zaręba
Powrót na początek strony
Powrót na stronę główną